Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
Balcar Jiří (1929 - 1968) Dekret, 1960
Pořadové číslo: 10 (EC-12693)
Technika a rozměr:
olej, gáza, plátno
64 x 105 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: Balcar 60
na rubu štítek: Umělecká soutěž k 15. výročí zrodu Lidově demokratické ČSR
Popis:
Vystaveno: Muzeum Osvětim

Dílo bylo získáno ze sbírky významného historika umění.

Nabízené dílo jasné galerijní a vysoké sběratelské hodnoty vzniklo na počátku Balcarovy abstraktní tvorby, v době uměleckých kontaktů s V. Boudníkem, který jej ovlivnil, i když Balcarovy abstrakce jsou intelektuálnější a osobitější. Řada Labyrintů a dekretů je především ovlivněna tvorbou Antonia Tapiése a Jeana Dubuffeta, avšak Balcar již od počátku šel vlastní cestou.
Prodejní cena: 244.000 Kč
Informace o autorovi:
Malíř a grafik a typograf. Studium na VŠUP u prof. F. Tichého a F. Muziky. V roce 1958 se poprvé setkává s Jindřichem Chalupeckým. V těchto letech maluje především město z pozice "pozorovatele". V tomtéž roce cestuje na EXPO 58 do Bruselu a postupně přechází k abstraktní malbě. V roce 1960 poprvé cestuje do Paříže. Od roku 1963 spolupracuje s Divadlem Na zábradlí a Černým divadlem, se kterým cestuje o světě. V roce 1965 získal Zlatou medaili na Bienále v San Marinu. Patřil k nejvýraznějším malířům konce 50. a 60. let, kromě svého bohatého malířského a grafického díla vytvořil i velký soubor filmových plakátů, za plakát Bílá velryba získal v roce 1962 cenu Toulouse–Lautreca v Paříži. Člen skupiny Máj 57 a SČUG Hollar.
Tento web používá pouze Nutné cookies, aby byla webová stránka použitelná tak, že umožní základní funkce jako navigace stránky a přístup k zabezpečeným sekcím webové stránky.
Webová stránka nemůže správně fungovat bez těchto cookies. Další informace