Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
Šimon František Tavík (1877 - 1942) Theatre Vaudeville, 1906
Evidenční číslo: EC-12734
Technika a rozměr:
olej, lepenka
31 x 53 cm
Značeno:
značeno vpravo dole značkou: TFŠ 1906
Reprodukováno: T. F. Šimon: Cesta kolem světa v 80 obrazech, Galerie Křižovníků, Praha, č. reprodukce 71, str. 102
Popis:
Obraz velké galerijní a sběratelské hodnoty. Tematicky i dobově zapadá mezi ostatní slavné pohledy do kaváren, cirkusu a nočních podniků, jak je známe kromě T. F. Šimona od O. Kubišty, O. Kubína a K. Špillara. Ti právě svá nejlepší díla s touto tématikou vytvořili mezi lety 1900 a 1910. Obraz Theatre Vaudeville patřil do umělcovy pozůstalosti.
Prodejní cena: 305.000 Kč
Informace o autorovi:
Významný malíř a grafik. Studoval u prof. Pirnera (1894-1900). Již v době studií podnikl mnoho cest a vždy na těchto cestách malířsky zaznamenával přírodu i lidi. Nejprve navštívil (1899-1900) země na Jaderském pobřeží, v r. 1902 pak západní Evropu – čtyři měsíce v Itálii, téhož roku na Hlávkovo stipendium Francii (Paříž , Onival), Londýn. Přátelí se s Kupkou a ten mu doporučuje Paříž, kde Šimon od r. 1904 žil. Během života v Paříži pronikl díky úspěchům v grafické tvorbě, později i malířské do vyšší společnosti, užívá si nejen ne rodinného života, ale i prvních opravdových úspěchů. Jeho velmi rozsáhlé dílo (malířské i grafické) má právě základ ve jmenovaných studijních pobytech. První výstavu měl již v r. 1905 v S.V.U. Mánes a to s velkým úspěchem. Rozmanitost jeho díla před I. světovou válkou završila cesta do Španělska a Afriky (1913-14). V roce 1914 měl velmi úspěšnou výstavu v New Yorku.Z ejména v Tangeru vzniklo několik obrazů a známé grafické listy. V roce 1914 (I.svět.válka) byl nucen vrátit se do Prahy. 1928 jmenován profesorem Akademie v.u. v Praze. Za svoji uměleckou činnost byl oceněn mnoha cenami a řády (m.j. Čestné legie ve Francii), členem akademie věd a umění. Ve 20. letech podnikl cestu kolem světa (Japonsko, Čína, Indie, Cejlon). Byl autorem zlepšení mnoha grafických technik, o nichž též publikoval. Pozoruhodné je, že přestože se jedná o velmi významného (nejen pro Česko) malíře, jehož dílo je součástí mnoha významných sbírek veřejných i soukromých a na trhu je o něj permanentní zájem, ověnčeného úspěchy a oceněními v zahraničí a velmi úspěšně vystavujícího ve vlasti – nenašel se z kvalitnějších autorů nikdo, kdo by Šimonovi věnoval monografii a jeho tvorba je bídně popsaná v několika katalozích.
Tento web používá pouze Nutné cookies, aby byla webová stránka použitelná tak, že umožní základní funkce jako navigace stránky a přístup k zabezpečeným sekcím webové stránky.
Webová stránka nemůže správně fungovat bez těchto cookies. Další informace