Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
Nemes (Andrej Nemeš) Endre (1909 - 1985) Akt (oboustranná kresba), 1961
Evidenční číslo: EC-12595
Technika a rozměr:
kombinovaná technika, papír
32,5 x 47,5 cm
Značeno:
značeno vlevo dole: Endre Nemes 61
Prodejní cena: 26.840 Kč
Informace o autorovi:
Malíř, grafik, novinář a básník. Nemes byl světoběžník, narozen v Maďarsku, studoval na AVU v Praze (prof. W. Nowak), žil na Slovensku, opět v Maďarsku a od r. 1928 v Praze. Před nacisty utekl 1938 do Finska, 1940 Norsko a od téhož roku ve Švédsku už žije natrvalo. Jeho tvorba byla silně ovlivněna surrealismem. Kromě volné tvorby byl redaktorem a ředitelem a zakladatelem malířské školy ve Švédsku. Byl členem mnoha uměleckých sdružení (člen Umělecké besedy, Pražské secese, Generace 1909, surrealistické skupiny Minotaure). V Praze vystavoval i v letech 45, 60. a 70. letech a v roce 1982 mu uspořádala výstavu Národní galerie. Zastoupen v mnoha českých a slovenských galeriích, v Maďarsku, Izraeli, USA a Švédsku. V Maďarsku je mu věnováno Museum Endre Nemes (Pécs).
Na výstavě Mladí lvi v kleci (Oblastní galerie Liberec, 2013) bylo vystaveno několik jeho obrazů z třicátých let (též publikováno v publikaci katalogu).
Tento web používá pouze Nutné cookies, aby byla webová stránka použitelná tak, že umožní základní funkce jako navigace stránky a přístup k zabezpečeným sekcím webové stránky.
Webová stránka nemůže správně fungovat bez těchto cookies. Další informace