Kafka Čestmír (1922 - 1988) Malé stavby III., 1972
Pořadové číslo: 82
olej, akryl, křídový podklad, sololit
121 x 156 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: Kafka 72
na rubu autorsky: Čestmír Kafka, Malé stavby III
(kř. podklad, olej, akryl. lak) 1972.
Vystaveno: NG Praha, Valdštejnská jízdárna 1994, č.kat. 77.
Dílo bylo do aukce získáno ze sbírky významného historika umění, který jej získal v ateliéru umělce.
Po kratší periodě „Černých obrazů“ se prohlubuje Kafkův sklon ke geometrizaci a racionalitě. Po roce 1970 vzniká hladká bílá olejomalba s geometrickými prvky, zejména v cyklu Abeceda především Malé stavby, jejichž je nabízené dílo skvělým vyvrcholením.
Vyvolávací cena: 450.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 450.000 Kč
Studium na VŠUP (1945-49) u prof. E. Filly. Od r. 1954 člen skupiny Trasa, se kterou vystavoval od r. 59 na všech výstavách. Jeho tvorba ve 40. letech byla ovlivněna surrealismem, od 60. let se zabýval strukturální malbou s přírodními náměty, postupně začal tvořit koláže, ve kterých spojoval různorodé materiály. V roce 1964 realizoval s O. Zoubkem a architektem Filsakem výzdobu velvyslanectví hl. města Brasília. První samostatnou výstavu měl až v roce 1963, výstava k 50. narozeninám v roce 1972 v Jihlavě již byla na normalizace zakázána. Retrospektivní výstavy (1994) v Jízdárně Pražského hradu se již nedožil.