Jíra Josef (1929 - 2005) Slavnosti moře, 1994
Pořadové číslo: 77
olej, plátno
60 x 70 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: J. Jíra 94 Swiatok morsza (In memariam) Ustka
na rubu: J. Jíra 94 Swiatok morza (Darlowko)
Vyvolávací cena: 150.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 150.000 Kč
J. Jíra studoval na odborné šperkařské škole v Turnově v oddělení rytí drahokamů. Studium na AVU v Praze zahájil v přípravce u K. Mináře, po roce studoval u M. Holého (1946 - 1949). Věnuje se kromě malby také grafice a ilustraci. Roku 1958 spoluzakládá tvůrčí skupinu M 57. Od 70. let je jeho dílo silně expresivní, často umocňuje působení svých obrazů pomocí asambláží a koláží. Od 1987 člen Nové skupiny. Zastoupen ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary a jinde. V poslední době strmě narůstá zájem o jeho tvorbu a jeho díla jsou pořizována do každé významnější sbírky českého umění.