Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
Švec Otakar (1892 - 1955) Motocyklista (Sluneční paprsek), (1924)
Pořadové číslo: 196
Technika a rozměr:
původní bronzový odlitek
v. 28 cm, š. 20 cm, d. 51 cm
Značeno:
značeno: O. Švec
Popis:
Z přiloženého posouzení Ak. soch. Z. Preclíka: „Jedná se nepochybně o starý dobový odlitek, litý technikou do pískové formy. Stará patina částečně očištěná pravděpodobně od měděnkových skvrn. Provedeno velmi odborně, takže byla částečně zachována původní barva. Plastika byla původně vytvořena jako sportovní cena. Později ji Švec vymodeloval ve skutečně velikosti. Při výstavě spolku „MÁNES“ o ní podle tradice řekl jeho profesor J. Štursa: „To je kopnutí do dveří moderního sochařství.“ Jedná se opravdu o jednu z nejvýznamnějších plastik 1. poloviny 20. století. Ovlivnila celou řadu dalších sochařů. Švec sám vytvořil ještě několik plastik, ve kterých hrál velkou roli stroj. Kupříkladu automobil. V jeho stopách šel B. Stefan či Jos. Jiříkovský …. Přesto je Švecův motocyklista nejpůsobivější a nejvýznamnější prací českého sochařství a zaujal i významné místo v sochařství světovém. “
Vyvolávací cena: 470.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 470.000 Kč
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení formou podání limitu pro výše uvedené dílo.
Zadejte Vaše telefonní číslo
Na tomto čísle Vás budou naši operátoři během aukce kontaktovat.
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení pomocí telefonického spojení pro výše uvedené dílo. V případě, že se nepodaří navázat telefonické spojení se zmocnitelem (dražba po telefonu), souhlasí zmocnitel s tím, že bude dílo pro něho vydraženo za vyvolávací cenu pokud nebude jiný zájemce.
Informace o autorovi:
Sochař, příslušník meziválečné avantgardy. Studium na UMPRUM v Praze (1908-11) u prof. Drahoňovského a Kastnera a na pražské AVU u prof. Myslbeka a Štursy. Od r. 1912 pracoval ve Štursově ateliéru jako pomocník, od r. 1919 se stal u Štursy asistentem a po jeho smrti vedl speciálku až do r. 1927. V roce 1920 působil v sochařském ateliéru Émile-Antoine Bourdella v Paříži. Vystavoval na reprezentačních výstavách v Benátkách, Paříži a Filadelfii. V letech 1919 – 1932 člen SVU Mánes. Jeho nejznámějšími díly jsou kromě Slunečního paprsku: dvojportrét Voskovce a Wericha, pískovcová socha Karla IV. v Karlových Varech a Stalinův pomník v Praze na Letné. Kvůli politickému tlaku spáchala nejprve Švecova manželka sebevraždu, Otakar Švec rok poté, několik dní před odhalením pomníku Josefa Stalina.