Dalí Salvador (1904 - 1989) Flordali, (1981)
Pořadové číslo: 27
litografie, papír
65 x 97 cm
Značeno:
značeno dole uprostřed: Dalí
Dílo publikováno: Salvador Dali, Catalogue Raisonné of Prints II, č. 1586
Vyvolávací cena: 26.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 26.000 Kč
Španělský surrealistický malíř, fotograf a sochař. Studoval na Academy of Fine Arts v Madridu, brzy byl však pro porušení kázně ze studia vyřazen. V této době se seznámil se spisovatelem Fredericem Garcionu Lorcou a Luisem Buňuelem, který se později stal významným kinematografem a toto přátelství mělo později velký vliv na jeho budoucnost. V roce 1925 uspořádal první samostatnou výstavu v Barceloně, zde představil především obrazy mořské krajiny. V roce 1928 Dalí napsal scénář pro film Luise Buňuela „Andaluský pes“. V dalších letech se již stal mezinárodně uznávaným umělcem, r. 1932 se účastnil první surrealistické výstavy v USA. V roce 1934 se jeho samostatná výstava v New Yorku setkala s velkým úspěchem. Se surrealisty se Dalí definitivně rozešel v roce 1939. Roku 1940 se odstěhoval do USA kde žil do roku 1948. Později se začal věnovat filmu, umění ve tváření kovu a sošek ze zlata. Zemřel roku 1989 opěvován jako hrdina Španělska. Za svůj život vytvořil mnoho uměleckých děl a vystavoval na mnoha výstavách.