Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
Bauch Jan (1898 - 1995) Řečník k davu, 1960
Pořadové číslo: 8
Technika a rozměr:
olej, plátno
62 x 46,5 cm
Značeno:
značeno vlevo nahoře: Jan Bauch 1960
Popis:
Publikováno v monografii Jana Spurného, Jan Bauch, Odeon, 1978, str. 27, IV. Z atelieru.
Ze sbírky významného historika umění.
Vyvolávací cena: 90.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 90.000 Kč
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení formou podání limitu pro výše uvedené dílo.
Zadejte Vaše telefonní číslo
Na tomto čísle Vás budou naši operátoři během aukce kontaktovat.
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení pomocí telefonického spojení pro výše uvedené dílo. V případě, že se nepodaří navázat telefonické spojení se zmocnitelem (dražba po telefonu), souhlasí zmocnitel s tím, že bude dílo pro něho vydraženo za vyvolávací cenu pokud nebude jiný zájemce.
Informace o autorovi:
Malíř a sochař. Po vyučení řezbářem v otcově dílně studoval na UMPRUM v Praze u prof. E. Dítěte a V.H. Brunnera. V letech 1921-24 navštěvoval grafickou speciálku M. Švabinského. 1923-26 členem Umělecké besedy a od r. 1926 člen SVU Mánes. V roce 1937 vystavoval v Paříži v Galerii Charpentier a získal Grand Prix. Po válce docentem na UMPRUM. Podobně jako Oskar Kokoschka maloval dramatické expresivní portréty měst, hlavně Prahy. Mezi jeho žáky patřili m.j. Oldřich Smutný, Václav Kiml, František Vízner. Ve 40. letech změnil Bauch tématiku (objevují se pod tíhou válečné doby náboženské motivy - Golgoty, Poslední večeře, Kristus na hoře Olivetské, objevují se i motivy spjaté s národní minulostí - Hradčany, Belvedér, Loreta apod.). Také ženská postava či portrét je nadále častým motivem, avšak v jiném koloritu než ve 30. letech. Barvy jsou dynamicky rozprostřené po plátně, jejich kombinace je někdy divoká, až lyricky dramatická. Postavy jsou malované většinou na tmavém pozadí. Nedílnou součástí jeho tvorby jsou plastiky. K nim měl blízko již za svého řezbářského období. V období normalizace platil za velkou morální oporu pronásledovaných umělců a jako jediný národní umělec podepsal v roce 1989 petici Několik vět. Nejprve tvořil pod vlivem civilismu, později, od konce 30. let až do pozdní tvorby přidával na expresivnosti výrazu. Podobně jako Oskar Kokoschka maloval dramatické expresivní portréty měst, hlavně Prahy.
Tento web používá pouze Nutné cookies, aby byla webová stránka použitelná tak, že umožní základní funkce jako navigace stránky a přístup k zabezpečeným sekcím webové stránky.
Webová stránka nemůže správně fungovat bez těchto cookies. Další informace