Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
Kupka František (1871 - 1957) Le Machinisme, (1929)
Pořadové číslo: 118
Technika a rozměr:
kvaš, akvarel, karton
20 x 25 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: Kupka
na rubu razítko: Ze sbírky sochaře Jašky
a podpis Jirout A.
Popis:
Provenience: sbírka sochaře Jiřího Jaška, sbírka A. Jirouta.
Oba se s Kupkou shledávali v Paříži.

Mašinismus, výtvarný směr, podle kterého je nabízené dílo dokonce i pojmenováno, Kupku fascinoval na konci 20. let. Tomuto směru, který zpracovával umělecké vidění krásy převodů a dalších součástí strojů, se věnovalo více světových autorů. Kupka však dosáhl jedinečné rovnováhy maršinismu se svojí abstraktní tvorbou. Tato díla jsou velmi vzácná, právě pro krátký čas, ve kterém autor tímto směrem tvořil.
Dílo má nepatrně poškozený levý rok (mimo vlastní malbu), restaurátorem snadno opravitelné.
Vyvolávací cena: 1.600.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 1.600.000 Kč
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení formou podání limitu pro výše uvedené dílo.
Zadejte Vaše telefonní číslo
Na tomto čísle Vás budou naši operátoři během aukce kontaktovat.
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení pomocí telefonického spojení pro výše uvedené dílo. V případě, že se nepodaří navázat telefonické spojení se zmocnitelem (dražba po telefonu), souhlasí zmocnitel s tím, že bude dílo pro něho vydraženo za vyvolávací cenu pokud nebude jiný zájemce.
Informace o autorovi:
Malíř a grafik světového významu, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Studoval na Akademii u prof.Sequense a později na vídeňské Akademii . V roce 1895 přijíždí Kupka do Paříže, studuje na L´école des Beaux-Arts. V období let 1905 - 1910 se věnoval portrétní malbě. Od roku 1911 spoluvytvářel moderní abstraktní malbu (orfismus). V roce 1912 vystavuje v Podzimním salónu a o rok později v Salónu nezávislých. Ve Francii žil převážnou část života, je vyznamenán Řádem důstojníka Čestné legie. Po válce je jmenován profesorem pražské Akademie. Za svůj život uspořádal mnoho výstav a získal mnohá ocenění za svá díla. Byl též i grafikem – ilustrátorem. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové tvorby.
Tento web používá pouze Nutné cookies, aby byla webová stránka použitelná tak, že umožní základní funkce jako navigace stránky a přístup k zabezpečeným sekcím webové stránky.
Webová stránka nemůže správně fungovat bez těchto cookies. Další informace