Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
John Jiří (1923 - 1972) Krystal, 1965
Pořadové číslo: 107
Technika a rozměr:
olej, plátno
70,5 x 60,5 cm
Značeno:
značeno na slepém rámu: J.John 65
Popis:
Prvním majitelem tohoto díla byl PhDr. J. Kohoutek, ředitel GASK v 60. letech. Byl to nejen výtečný teoretik, ale v oblasti akvizice přímo vizionář. Pro GASK neomylně získával díla tehdy mladých umělců, kteří před uvolněním v 60. letech a v období normalizace neměli mnoho možností posadit se. Nakoupil díla M. Medka, Č. Kafky, V. Janouškové, V. Janouška, V. Boštíka, J. Johna, A. Šimotové, J. Vožniaka, B. Dlouhého, O. Zoubka a dalších. Tyto autory pak systematiky představoval v expozici na zámku Nelahozevsi. V období normalizace musel galerii opustit, přesto ale nadále tyto již opět nekonformní umělce podporoval – pořádal jim výstavy (70,-80, léta) v Ústředním kulturním domě železničářů na Vinohradech. Tam také uspořádal výstavy Jiřího Johna a Adrieny Šimotové. Na jedné s těchto výstav představil i Krystal.
Vyvolávací cena: 650.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 650.000 Kč
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení formou podání limitu pro výše uvedené dílo.
Zadejte Vaše telefonní číslo
Na tomto čísle Vás budou naši operátoři během aukce kontaktovat.
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení pomocí telefonického spojení pro výše uvedené dílo. V případě, že se nepodaří navázat telefonické spojení se zmocnitelem (dražba po telefonu), souhlasí zmocnitel s tím, že bude dílo pro něho vydraženo za vyvolávací cenu pokud nebude jiný zájemce.
Informace o autorovi:
Malíř, grafik a ilustrátor. Studium na grafické škole v Praze a poté (1946-51) na VŠUP v Praze u prof. J.Kaplického. Spolupracoval rovněž s architekty, společně se svým přítelem Václavem Boštíkem vytvořil památník židovských obětí nacismu v Pinkasově synagoze. Od r. 1963 působil jako pedagog na pražské Akademii, kde vyučoval kresbu. V r. 1956 se s V. Boštíkem poprvé dostává do Paříže a r. 1957 vystavuje v Umělecké Besedě, 1960 společně s V. Bartovským, V. Boštíkem, V. Janouškem, V. Janouškovou, S. Kolíbalem, A. Šimotovou a dalšími zakládá skupiny UB 12. V roce 1962 poprvé úspěšně zastoupen na výstavě v zahraničí (Londýn) a od r. 1964 prakticky až do smrti vystavuje velmi často v zahraničí, získal mnoha ocenění. Jeho tvorba se od 40. let věnuje převážně krajině (první obraz prodal v r. 1947), od realistických počátků až ke krajině-zátiší ke kterým se ve své abstraktní tvorbě propracoval. Námětem jeho děl byla především příroda, hmota a světlo. Člen Umělecké besedy, skupiny UB 12 a sdružení Hollar, jeho manželkou byla Adriena Šimotová.
Tento web používá pouze Nutné cookies, aby byla webová stránka použitelná tak, že umožní základní funkce jako navigace stránky a přístup k zabezpečeným sekcím webové stránky.
Webová stránka nemůže správně fungovat bez těchto cookies. Další informace