Lhoták Kamil (1912 - 1990) Pohled z okna, (1938)
Pořadové číslo: 115
olej, plátno
40 x 30 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: KL
Soupis díla Kamila Lhotáka č. 45.
Vystaveno: Galerie Moderna, 2016
Reprodukováno: Kamil Lhoták, Obrazy (Libor Štefek, Praha 2017) str. 19 č. 45

Tento vzácný obraz z období, kdy se autor ještě podepisoval KL (zhruba do konce 1941) obsahuje nejen s citem namalovaný interiér (holešovického?) bytu, ale i obraz v obraze – městskou scenérii činžovních domů s letícím balonem. Taková a podobná témata Lhoták s oblibou maloval, patří mezi jeho nejvyhledávanější a z této doby se na trhu téměř nevyskytují. Nabízené dílo pochází z majetku malíře Františka Grosse (též člena Skupiny 42).
Vyvolávací cena: 1.750.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 1.750.000 Kč
Jeden z nejoblíbenějších českých malířů, grafik a ilustrátor. Studium na právnické fakultě v Praze, v malířské tvorbě autodidakt. Svou první soubornou výstavu uspořádal v roce 1939, další samostatné výstavy s Um. besedou 1942 a 1944; od r. 1942 zakládající člen Skupiny 42. Malířské studijní cesty vykonal do Itálie (1932) a Francie (1938). Získal několik vyznamenání např. – cenu Václava Hollara (1967), mezinárodní cenu Johanna Gottfrieda Herdera (Rakousko, 1980). Ze začátku maloval drobné obrázky s motivy dobrodružných chlapeckých románů. Později maloval krajinu s balony, s kouřícími komíny, nádraží a železniční podjezdy, parky s lavičkami, rušné ulice velkoměst, starodávná kola, staré automobily a motocykly, traktory, vzducholodě, letadla, benzinové pumpy aj. Svými ilustracemi přispíval do časopisu Světová literatura, ilustroval mnoho knih – dětské, romány i básnické sbírky.