Dobrowsky Josef (1889 - 1964) Kytice, 1934
Pořadové číslo: 21
olej, plátno
80 x 60 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: J.Dobrowsky 34
Vyvolávací cena: 150.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 150.000 Kč
Malíř evropského významu, rodák z Karlových Var. Studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Přestože je jednoznačně dnes považován za rakouského malíře, vystavoval a přátelil se s mnoha česko-německými výtvarníky (na rozdíl od některých, Dobrowsky dosáhl ještě za života vysokého uznání a ocenění.). Byl členem uměleckých spolků na území ČSR (Metzerbund a Prager Secession). Po studiu žil ve Vídni (byl členem Wiener Sezession), první výstavy měl ale v Brně v Mährischer Kunstverein. Byla to výstava (1933) společná : Willi Nowak, Josef Dobrowsky, Maxim Kopf, Sergius Pauser (s ním bývá Dobrowského tvorba často srovnávána). Dále vystavoval v témže roce se Sergie Pauserem v brněnském domě umění. Poté přišly nesčetné výstavy Rakousku a Německu. V období po druhé světové válce je již zcela zařazen do rakouských dějin výtvarného umění. Stal se i profesorem na Akademii v.ú. ve Vídni (od roku 1946). V roce 1949 obdržel cenu města Vídně. Jeho obrazy dosahují ve světě (a především v Rakousku) vysokých cen. Byly již prodány na 234.000 EUR (Christie´s 20.06.2006), 131.000 EUR (Kinsky Kunst Auctionen 20.11.2007) a srovnatelná podobná kytice 25.000 EUR (Kinsky Kunst Auctionen 02.12.2008) a další kytice za 18.000 EUR (29.05.2007 Dorotheum Vien).