Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
Šimon František Tavík (1877 - 1942) Letní noc, 1911
Pořadové číslo: 212
Technika a rozměr:
olej, plátno
100 x 114,5 cm
Značeno:
vpravo dole: T.F. Šimon 1911.
Popis:
Reprodukováno v publikaci P. Šmidrkala T.F.Šimon Zblízka str. 65 (visí za malujícím Šimonem v jeho atelieru).
Rozměrný obraz velké sběratelské hodnoty vznikl za pobytu Šimona v Paříži (1904 – 1914) v roce 1911. Kromě umělcovy ženy Vilmy zobrazuje pokoj se zátiším na stole, ale zejména noční pohled na zahradu a město. Tento pohled tvoří prakticky obraz v obraze. Krom siluety sousedního domu lze vidět stromy pařížské zahrady. Z celého díla dýchá teplá pařížská noc v intimním rodinném prostředí. Dílo nebylo nikdy určeno k prodeji a bylo součástí autorovy pozůstalosti.
Vyvolávací cena: 580.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 580.000 Kč
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení formou podání limitu pro výše uvedené dílo.
Zadejte Vaše telefonní číslo
Na tomto čísle Vás budou naši operátoři během aukce kontaktovat.
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení pomocí telefonického spojení pro výše uvedené dílo. V případě, že se nepodaří navázat telefonické spojení se zmocnitelem (dražba po telefonu), souhlasí zmocnitel s tím, že bude dílo pro něho vydraženo za vyvolávací cenu pokud nebude jiný zájemce.
Informace o autorovi:
Významný malíř a grafik. Studoval u prof. Pirnera (1894-1900). Již v době studií podnikl mnoho cest a vždy na těchto cestách malířsky zaznamenával přírodu i lidi. Nejprve navštívil (1899-1900) země na Jaderském pobřeží, v r. 1902 pak západní Evropu – čtyři měsíce v Itálii, téhož roku na Hlávkovo stipendium Francii (Paříž , Onival), Londýn. Přátelí se s Kupkou a ten mu doporučuje Paříž, kde Šimon od r. 1904 žil. Během života v Paříži pronikl díky úspěchům v grafické tvorbě, později i malířské do vyšší společnosti, užívá si nejen ne rodinného života, ale i prvních opravdových úspěchů. Jeho velmi rozsáhlé dílo (malířské i grafické) má právě základ ve jmenovaných studijních pobytech. První výstavu měl již v r. 1905 v S.V.U. Mánes a to s velkým úspěchem. Rozmanitost jeho díla před I. světovou válkou završila cesta do Španělska a Afriky (1913-14). V roce 1914 měl velmi úspěšnou výstavu v New Yorku.Z ejména v Tangeru vzniklo několik obrazů a známé grafické listy. V roce 1914 (I.svět.válka) byl nucen vrátit se do Prahy. 1928 jmenován profesorem Akademie v.u. v Praze. Za svoji uměleckou činnost byl oceněn mnoha cenami a řády (m.j. Čestné legie ve Francii), členem akademie věd a umění. Ve 20. letech podnikl cestu kolem světa (Japonsko, Čína, Indie, Cejlon). Byl autorem zlepšení mnoha grafických technik, o nichž též publikoval. Pozoruhodné je, že přestože se jedná o velmi významného (nejen pro Česko) malíře, jehož dílo je součástí mnoha významných sbírek veřejných i soukromých a na trhu je o něj permanentní zájem, ověnčeného úspěchy a oceněními v zahraničí a velmi úspěšně vystavujícího ve vlasti – nenašel se z kvalitnějších autorů nikdo, kdo by Šimonovi věnoval monografii a jeho tvorba je bídně popsaná v několika katalozích.