Boria Miloš (1896 - 1937) Vesnická dívka,
Pořadové číslo: 15
olej, lepenka
53 x 43 cm
Značeno:
značeno vlevo dole: Boria
Vyvolávací cena: 60.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 60.000 Kč
Boria po skončení I. světové války (jejím byl přímý účastník) studoval 3 roky na pražské Akademii (na více neměl prostředky), kde se seznámil s J. Zrzavým a J. Štýrským. Na jaře 1927 se dostal alespoň na 2 měsíce do Paříže, chudoba jej donutila vrátit se zpět. Na počátku 30. let se snažil navázat díky Štýrskému kontakt na surrealisty, ale vzájemně se nepochopili. Jeho přínos je v syntéze devětsilského purismu a konstruktivismu (a též artificialismu) s mystickou malbou a sklonu k florálnímu dekoratismu. Teprve výstava v roce 1987- Oblastní galerie Gottwaldov, kurátora Ludvíka Šefčíka, kterou převzal Dům Umění Brno, způsobilo opravdový průlom v náhledu na tohoto umělce. V roce následujícím (1988 a 1989) pak Galerie hl. města Prahy představila tohoto významné solitéra na kultovní výstavě Linie/Barva/Tvar a věnovala mnoho prostoru na reprodukování a výstavu děl.