Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek
english
česky

galerie Pictura

galerie pictura
Tikal Václav (1906 - 1965) Fata morgana I., 1962
Pořadové číslo: 281
Technika a rozměr:
olej. tempera, lepenka
50 x 35 cm
Značeno:
značeno vlevo dole: Tikal 62
na rubu štítek Art centrum Praha
Vystaveno:
1965 Profile V, Tschechoslovakische Kunst heute, Bochum, Baden-Baden
2008 Galerie Moderna, Praha

Publikováno: Fata morgana II , uvedeno v soupise díla ve společném katalogu Václav Tikal 1906-1965 k výstavě pro Státní galerii v Chebu, Alšovu galerii ,Středočeskou gal. v Praze atd., vše rok 1993, autor Jiří Vykoukal , str. 74
Popis:
Velmi významné dílo, nejen tím, že bylo vybráno na ikonickou výstavu čs. umění do Bochumi (tenkrát Západní Německo), ale také svoji přelomovostí, vedle celkového surrealistického vyznění není bez zajímavosti syntéza konstruktivistických prvků v dolní polovině obrazu s abstrakcí v horní části. Právě v 60. letech se rozvíjející abstrakce Tikala též ovlivnila. Obraz nebyl původně určen k prodeji, měl zůstat v rodině autora, odkud jej získal předchozí majitel.
Vyvolávací cena: 220.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 220.000 Kč
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení formou podání limitu pro výše uvedené dílo.
Zadejte Vaše telefonní číslo
Na tomto čísle Vás budou naši operátoři během aukce kontaktovat.
Potvrzuji svůj zájem účastnit se dražby v zastoupení pomocí telefonického spojení pro výše uvedené dílo. V případě, že se nepodaří navázat telefonické spojení se zmocnitelem (dražba po telefonu), souhlasí zmocnitel s tím, že bude dílo pro něho vydraženo za vyvolávací cenu pokud nebude jiný zájemce.
Informace o autorovi:
Významný představitel surrealismu čtyřicátých let, malíř, keramik, designér. Studium na pražské AVU u prof. Obrovského a Nechleby. Zaměřoval se na surrealistickou a veristickou malbu, maloval krajiny, portréty a snové příběhy. V roce 1946 cestoval do Paříže, tato cesta na něj měla veliký vliv. V Paříži probíhala velká výstava Art Tchéchoslovaque 1938-1946, ve které byl zastoupen několika obrazy. Od r. 1943 člen skupiny RA, od r. 1946 S.V.U. Mánes, od r. 1949 Nové skupiny K. Teigeho. Mnoho samostatných i kolektivních výstav, jeho díla jsou zastoupena např. ve sbírkách MG Brno, NG Praha, GHMP, GMU Hradec Králové, GVU Ostrava a jinde. Celkový počet obrazů Václava Tikala není tak vysoký, jak jej známe u jiných malířů. Je to i tím, že zcela rané obrazy (před r. 1940) přemaloval nebo zničil (s výjimkou Portrétu syna, 1938) a krom toho tvořit začal až jako třicátník, a to ještě z důvodu existencionálních starostí se dlouhou dobu věnoval malbě vedle civilního zaměstnání.