Hudeček František (1909 - 1990) Hlava, (1943-44)
Pořadové číslo: 49
olej, plátno na lepence
20 x 16 cm
Značeno:
značeno vlevo dole: Fr. Hudeček
na rubu: Fr. Hudeček Hlava olej na plátně asi 1943-44
Tento obraz z nejvýše ceněného období autora z doby členství ve Skupině 42 pochází ze sbírky významného českého historika umění, který jej získal přímo od autora.
Sumárně stylizovaná, svisle na dvě části rozčleněná hlava na dlouhém krku, má na sobě v téměř stejných intervalech deset hlavních kruhových center. Z nich do obou stran vybíhají ostré a přímočaré, jakoby elektrizované paprsky evokující především svojí důmyslnou, lehce geometrizující soustavou čar a bodů vypjatost lidské psychiky směřující do prostoru nekonečna.
Vyvolávací cena: 150.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 150.000 Kč
Významný malíř, grafik a ilustrátor, jeden z nejvýznamnějších představitelů Skupiny 42 i celé generace, nastupující koncem třicátých a počátkem čtyřicátých let. V letech 1928-31 studoval na UMPRUM u prof. Kysely. Byl rovněž přijat na AVU, ale zde nestudoval, jelikož neměl finanční prostředky na zápisné. V roce 1932 vystavoval prvně v Rubešově galerii a v Obecním domě, od r. 1936 se účastnil Zlínských salonů. Od r. 1941 členem Umělecké besedy, jejíchž výstav se pravidelně účastnil, od r. 1942 člen skupiny 42, s níž rovněž vystavoval (např. v r. 1945 v Pošově galerii 40 kreseb a grafických listů). Od r. 1945 člen SČUG Hollar. První samostatnou výstavu měl v roce 1944 v Alšově síni Umělecké besedy, od r. 1946 vystavoval i v zahraničí. V 60. letech členem skupiny Radar. Ve svém díle vytvořil v mnoha obrazových variacích a různými technikami postavu Nočního chodce, jeho častým námětem bylo velkoměsto. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha soukromých i veřejných sbírkách.