John Jiří (1923 - 1972) Krajina, (1961-1962)
Pořadové číslo: 62
olej, plátno
44,5 x 56 cm
Značeno:
na rubu: Jiří John Krajina
Reprodukováno: v monografii Jaromír Zemina-Jiří John, Odeon-NG Praha, 1988, číslo reprodukce 48

Dílo pochází ze sbírky významného českého historika umění, který jej získal přímo od autora.
Vyvolávací cena: 650.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 650.000 Kč
Malíř, grafik a ilustrátor. Studium na grafické škole v Praze a poté (1946-51) na VŠUP v Praze u prof. J.Kaplického. Spolupracoval rovněž s architekty, společně se svým přítelem Václavem Boštíkem vytvořil památník židovských obětí nacismu v Pinkasově synagoze. Od r. 1963 působil jako pedagog na pražské Akademii, kde vyučoval kresbu. V r. 1956 se s V. Boštíkem poprvé dostává do Paříže a r. 1957 vystavuje v Umělecké Besedě, 1960 společně s V. Bartovským, V. Boštíkem, V. Janouškem, V. Janouškovou, S. Kolíbalem, A. Šimotovou a dalšími zakládá skupiny UB 12. V roce 1962 poprvé úspěšně zastoupen na výstavě v zahraničí (Londýn) a od r. 1964 prakticky až do smrti vystavuje velmi často v zahraničí, získal mnoha ocenění. Jeho tvorba se od 40. let věnuje převážně krajině (první obraz prodal v r. 1947), od realistických počátků až ke krajině-zátiší ke kterým se ve své abstraktní tvorbě propracoval. Námětem jeho děl byla především příroda, hmota a světlo. Člen Umělecké besedy, skupiny UB 12 a sdružení Hollar, jeho manželkou byla Adriena Šimotová.