Horb Max (1882 - 1907) Náměstí na předměstí Mnichova, (1906-7)
Pořadové číslo: 46
olej, dřevěná deska
20 x 22,5 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: M.H.
Nabízený obraz je menší plenérovou obdobou známého obrazu Mnichovské náměstí (1907, dnes v NG Praha), V díle je patrné poučení Liebermannem a náznak expresivního vývoje jeho další, však smrtí přerušené tvorby. Z dobového hlediska stojí za zmínku i zachycení prvních automobilů i parní omnibus v odlehlejším konci náměstí. Jedná se rozhodně o velmi významné dílo, jaké se na trhu ještě neobjevilo.
Vyvolávací cena: 150.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 150.000 Kč
Max Horb patří ke slavné skupině Osma, ale jelikož zemřel jako pětadvacetiletý, nevešel nikdy do širšího povědomí. Studoval kromě práv soukromě u Rudolfa Bema, což byl zdatný malíř a člen pokrokového Spolku výtvarných umělců Mánes. Získal dobrý technický základ, který rozvíjel od roku 1903 po tři léta na Akademii u prof. Františka Thieleho než odešel na podzim 1906 do Mnichova. Maloval rád pastózními barvami po vzoru německých malířů typu Maxe Liebermanna a zároveň se postupně seznamoval s širší slohovou paletou přicházející hlavně z Paříže.
V Praze bydlel v Mariánské ulici (dnes Opletalova), ve vedlejším domě žila rodina jeho přítele Georga Karse. Jeho (Karsův) volný portrét z roku 1906 a slavný obraz Mnichovské náměstí (1907), který zakoupila Moderní galerie, jsou dnes nejznámějšími díly tohoto člena skupiny zakladatelů moderního umění. Dnes víme, že namaloval pouze desítky obrazů, jakož i kresby a karikatury. Výstava jeho děl uspořádala Krasoumná jednota v Rudolfinu 1909. Za života vystavoval pravděpodobně jen jednou - s Osmou. V posledních letech k těmto obrazům lze přiřadit jeho Autoportrét, objevený a prodaný Galerií Pictura v roce 2015.