Hála Jan (1890 - 1959) Ako kvâpočka putovala (Konvolut 17 ilustrací), 1946
Pořadové číslo: 34
tuš, akvarel, papír
Značeno:
Ilustrace ke knize Royová Kristína, Ako kvâpočka putovala
Vyvolávací cena: 110.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 110.000 Kč
Malíř, grafik a spisovatel. Studium na pražské Akademii v.u. u prof. Pirnera (1910-15). Po I. světové válce přišel na Slovensko do Važce (nedaleko Liptovského Mikuláše), který jej učaroval a od roku 1923 se tam usadil a tvořil natrvalo. Zabývá se krajinou, zejména z Tater, ale maluje i jihočeskou krajinu a mostecké hnědouhelné doly. Dále tvoří figurální obrazy, podobizny, scény ze života Slováků pod Tatrami. Zabýval se rovněž ilustracemi pro noviny, časopisy, slovenské učebnice, knihy ; maloval vlastivědné obrazy pro školy … Člen U.B.S. v Bratislavě, S.J.V. v českých Budějovicích a S.V.U. v Praze, se kterými se často účastní spolkových výstav. Jako spisovatel vydal několik knih s vlastními ilustracemi.