Kubín (Coubine) Otakar (1883 - 1969) Čtenářka, (20. léta)
Pořadové číslo: 72
olej, plátno
73 x 60 cm
Značeno:
značeno vlevo dole: Coubine
na rubu štítek galerie Me Blache z roku 1971, čísla 265 a 4617,
razítko Galerie Moderna
Vystaveno: 2018, Praha, Galerie Moderna
Dílo původně pochází z kvalitní pařížské sbírky.
Vyvolávací cena: 620.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 620.000 Kč
Malíř, sochař a grafik. V letech 1900 – 1904 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem Brožíka, Hynaise, Schwaigera a Thieleho. Člen generace "Zakladatelů" (moderního českého umění); člen Osmy, účastnil se její výstavy v roce 1907. V roce 1913 odešel do Francie, kde byl velmi slavný, vystavoval v Salon des Indépendants a na salonu v Tuileriích v Paříži. Stal se jedním z předních malířů "Pařížské školy". Roku 1925 přijal francouzské občanství. V roce 1932 se stal členem Umělecké besedy, rovněž člen Mánesu. R. 1952 se vrátil na Moravu do rodných Boskovic, zde zůstal dvanáct let. Pak zamířil zpět do Francie. V posledních letech se jeho díla prodávají jak na českém, tak i zahraničním trhu za vysoké ceny, což potvrzuje význam tohoto umělce, který vzbuzoval mezinárodní ohlas již v mládí. Mimo jiné mu v Německu v roce 1923 (Lipsko) v edici Junge Kunst již byla věnována monografie. Tato edice si všímala většinou jen německých a nejlepších evropských umělců.