Laske Oskar (1874 - 1951) V manéži na vysokém laně,
Pořadové číslo: 79
kvaš, akvarel, křídy, karton
52,5 x 69,5 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: O. Laske a autorské razítko
vlevo dole: In der Manege am Hochseil
Vyvolávací cena: 170.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 170.000 Kč
Rakouský architekt, malíř, grafik a ilustrátor. Své malířské znalosti získal výukou u vídeňského profesora Antonína Hlaváčka a po studiu architektury na Vídeňské akademii pod vedením Otto Wagnera (jeden z nejvýznamnějších evropských architektů) pracoval jako samostatný architekt. Od r. 1904 se živil především malířstvím. Mimo to podle jeho projektů bylo postaveno asi 10 činžovních domů ve Vídni. Jeho častými motivy byly akvarely, námětem byly žánrové scény, krajiny, městské náměstí. Od roku 1907 byl členem Hagenbundu , od roku 1924 Vídeňské secese a od roku 1928 Künstlerhaus Vídeň a účastnil se jejich výstav. Během první světové války byl důstojníkem v Haliči a od roku 1915 bojoval na frontě. Poté byl přijat jako válečný malíř v umělecké skupině K.U.K. Kriegspressequartier . Některé z jeho válečných obrazů jsou v Muzeu historie armády ve Vídni a v mnoha galeriích, mimo jiné i v ČR. Sběratelsky jsou jeho díla zejména ve střední Evropě vyhledávaná. Jeho tempera na plátně Loď bláznů, byla na našem trhu v roce 2003 prodána za 3.600.000,-Kč.