Radimský Václav (1867 - 1946) Contre jour (Proti světlu), (kolem r. 1918)
Pořadové číslo: 143
olej, lepenka
70 x 98 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: VRadimský
na rubu autorsky: V.Radimský Proti světlu (Contre jour), Motiv z Polabí (Záboří)
Z přiloženého odborného znaleckého posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře: "Po roce 1918, kdy opustil Francii - připomeňme, že po čtyřleté internaci a propadnutí veškerho svého majetku! -, vyměnil Václav Radimský obrazně řečeno Seinu za Labe. Vrátil se do hájemství českých luhů a hájů, zpět do své domoviny u Kolína, kde v areálu rodového sídla na Pašince i v širším okolí začal soustředěně malovat polabské zátočiny, slepá ramena a louky s potoky. Rozvinul ve variacích impresionistickou formu osvojenou přímo v domicilu Otce zakladatele, tedy v Giverny u Claude Moneta. Ve zde posuzovaném obraze stvrdil malíř svoji jednoznačnou příslušnost ke směru malířské skvrny, kde dokázal, že je mistrem přesahující hranici Čech. Komplementární ; barvy v mnoha nuancích vysitily i tento obraz sugestivní letním zrcadlením, kde ticho místa se snoubí s velikostí přírodní energie".
Vyvolávací cena: 330.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 330.000 Kč
Jeden z předních českých krajinářů přelomu 19. a 20. Století. Studoval v soukromé krajinářské škole Eduarda von Lichtenfels ve Vídni, krátce v Mnichově u Eduarda Schleicha. V roce 1888 se vydal do Francie, v roce 1891 se usadil v Barbizonu, kde měl možnost přímo poznat francouzskou impresionistickou malbu, zejména obrazy Clauda Moneta a Camilla Pissarra, kteří se stali jeho vzorem. V letech 1890-1918, kdy žil u Giverny nedaleko Vernonu, se mu stálou inspirací stala řeka Seina a příroda v okolí Giverny. Tehdy se přátelil s Paulem Cézannem. Po první světové válce se vrátil domů do Čech, kde se stejným zájmem a se stejnou intenzitou, s jakou se ve Francii věnoval řece Seině a krajině kolem Giverny, soustředil na obrazování řeky Labe a krajiny v Polabí.