Preisler Jan (1872 - 1918) Obraz z cyklu Jaro, 1907
Pořadové číslo: 137
olej, plátno na lepence
28 x 31 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: JP 07
přiložen: odborný znalecký posudek prof. PhDr. Tomáše Vlčka, CSc.
Restaurátorská zpráva ak.mal. Martina Martana a chemicko-technologický průzkum ing. Michala Pecha
Vyvolávací cena: 1.350.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 1.350.000 Kč
Významný malíř přelomu 19. a 20. století, též významný pedagog (nástupce Fr. Ženíška na Akademii v Praze), člen i předseda spolku výtvarných umělců Mánes. Jako jeden z prvních vnesl do české malby prvky moderního francouzského umění.
Jan Preisler znamenal pro českou výtvarnou kulturu totéž, co Josef Suk pro českou hudbu. Fazety modernity se v jeho dílech spájely s hluboce zažitou tradicí starších forem, aby vykrystalizovaly posléze v díla zásadní výrazové síly. Zajímavé je, že právě Preisler býval i je představován veřejnosti zpravidla jako autor zásadních obrazů, velkých magistrálních kusů nebo tvůrce kreseb a návrhů k dílům monumentální povahy. Přitom po celý život maloval olejem i menší a drobné obrazy, a to nejen v letech studií, ale i dlouho po roce 1900. Předmětná krajinářská studie evokuje silně ovzduší hledání ve spolku Mánes, jehož byl Preisler významným členem. Zjednodušování obrazu jak v kompozici, tak koloritu je příznačné pro generaci Osmy, avšak takovéto obrazy tomu předcházely.