Doubek František (1865 - 1945) Bylo to v máji, (90. léta 19. století)
Pořadové číslo: 16
olej, plátno
65 x 47 cm
Značeno:
značeno vpravo dole. F. Doubek Mchn.
Vyvolávací cena: 36.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 36.000 Kč
Malíř a ilustrátor. Ve čtrnácti letech odešel z rodných Českých Budějovic do Prahy, kde nejprve první rok studoval kreslířskou školu Regniérovu, od r. 1880 studoval na pražské Akademii v.u., u prof. Lhoty, poté Sequense, Čermáka. R. 1885 odešel na mnichovskou Akademii, kde žil a tvořil (s výjimkou tvůrčích cest – Vídeň, Drážďany, Francie, Itálie atd) až do I. světové války, měl zde řadu úspěchů a obdržel mnoho ocenění. Na jubilejní výstavě 1892 dostal ocenění za obraz „Vetřelec“, Mnichovská akademie jej vyznamenala 1893 za obraz Ctirad a Šárka. V letech 1914-18 narukoval do rakousko-uherského vojska, po skončení I. světové války pobýval ještě v Bavorku, do rodných Českých Budějovic se vrátil v roce 1924, kde pokračoval ve svém díle. R. 1933 se přestěhoval do Prahy, zde vytvořil mnoho ilustraci, portrétoval T.G. Masaryka. Byl členem JUV a SVU Mánes. Vystavoval v Praze, Německu, Rakousku.