Kohn Adolf (1868 - 1953) Židovský hřbitov v zimě,
Pořadové číslo: 74
olej, karton
22,8 x 30,5 cm
Značeno:
značeno vpravo dole: Kohn
Vyvolávací cena: 20.000 Kč
Neplatná výše Vašeho limitu. min. částka 20.000 Kč
Adolf Kohn je velice těsně spjat se Židovským Městem. Stal se svědkem začátku asanace pražského ghetta. Jako samouk, bez velkých technických zkušeností, začal malovat drobné obrázky ulic, domů a náměstí Židovského Města veden touhou uchovat jejich podobu. Svá díla téměř nikdy nedatoval, nejstarší z nich vznikly před rokem 1900. Kohn svým naivismem a kultivovaným projevem připomíná francouzského naivního malíře Henri Rousseau a Maurice Utrilla. Mezi nejvýznamnější obrazy z Kohnova ateliéru náleží témata spjatá se Staronovou synagogou a Starým židovským hřbitovem, které zachytil v mnoha variacích. Pohled na židovský hřbitov v zimě patří mezi unikátní ukázky, jaké nenajdeme ani ve sbírce Židovského muzea v Praze, kde mu byla v roce 2002 v Galerii Roberta Guttmanna uspořádána retrospektivní výstava.